صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
انواع دستگاه لیزر
نادر رفیعی شنبه 16 ارديبهشت 1396
کاربرد co2 در دستگاه های برش لیزری

دانستن اینکه دستگاه برش لیزری چگونه از گازها برای برش استفاده میکند ت بسیار کلیدی خواهد بود. تولید کنندگان مواد فلزی سوالات زیادی در مورد نحوه تنظیم گاز در دستگاه برش لیزری co2 دارند. داشتن اطلاعات اساسی و مهم درباره شیوه استفاده از گازها در لیزر می تواند به تنظیم تحویل گاز مورد نیاز برای اجرای خدمات برش لیزر کمک نماید. نقطه مهم برای کار کردن با این موارد درک فاکتورهای اصلی است که بر روی نحوه عملکرد گازها تاثیر می گذارد. اینکه گاز با فشارو جریان خوبی وارد دستگاه لیزری شود بسیارحائز اهمیت است.

خلوص بالا در گازهای ویژه برش لیزری

رزوناتور بخشی از لیزر است که پرتو برش را ایجاد می کند. این بخش از گازهایی نظیرنیتروژن، هلیم و گاز CO2 استفاده خواهد کرد. بسته به تولید کننده لیزر، گازی که در رزوناتور مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است به عنوان سه بخش جداگانه تحویل داده شود که هر کدام باید یک سیستم تحویل گاز واحد داشته باشند. بر اساس تولید کننده لیزر ،مقدار اندکی از کربن مونوکسید را می توان به ترکیب گازهای رزوناتور اضافه کرد.

زمانی که سیلندر گاز جدید در رزوناتور نصب می شود، هوای محیط وارد راه ورودی رگولاتور یا شیلنگ انعطاف پذیر می شود مگر اینکه اقدامات احتیاطی از قبل اتخاذ شده باشد. یک پاکسازی کوتاه سه الی پنج ثانیه ای باید برای از بین بردن هوای محیط ، رطوبت و هرگونه آلودگی موجود در ورودی رزوناتور کافی باشد. این پاکسازی مرحله حیاتی است. اگر هوای آلوده محیط از جریان گازی که باید وارد رزوناتور شود حذف نگردد؛ می تواند به اپتیک موجود در رزوناتور آسیب وارد کند و در طول زمان باعث ایجاد از بین رفتن کیفیت پرتو گردد.

دستگاه های برش لیزری می توانند درآمدزایی خوبی برای افراد داشته باشند. به همین خاطر شرکت ها سعی می کنند به طور هوشمندانه بر روی فناوری دستگاه های برش لیزری سرمایه گذاری کنند. بیشتر لیزرها به همراه توانایی مدیریت مواد به فروش می رسند و همین امر باعث می شود ماشین لیزر به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته کار کند. اگر لیزر با گاز ثابت و بدون مشکل تامین نشود ممکن است از کار بیفتد. اگر قصد دارید یک رگولاتور عمومی برای تامین گاز رزوناتور بخرید، باید بدانید که به هنگام از کار افتادن سیلندر، لیزر نیز تا زمانی که سیلندر جدید نصب شود خاموش خواهد شد. استفاده از یک سوییچ می تواند راه حل خوب برای تامین گاز مورد نیاز برای لیزر باشد.

برخی از تولید کنندگان لیزر رزوناتورهایی را توسعه داده اند که از مقادیر بسیار اندکی از گازی که دستگاه نیاز دارد استفاده می کند و دیگر نیازی به جایگزینی آن نخواهد بود. از آنجایی که حفظ خلوص گاز به یک مسئله اصلی تبدیل شده است، استفاده از تنظیم کننده گاز برای رزوناتور که بر روی دیوار تعبیه شده است یا از یک شیلنگ انعطاف پذیر استفاده می کند و می تواند ارتباط با سیلندر را برقرار کند ،یک رویکرد عالی خواهد بود. علت موضوع در زیر آمده است:

  • ۸۰ درصد از آسیب هایی که به رگولاتور وارد می شود در طول تغییر سیلندراست.
  • رگولاتوری که به خوبی بر روی دیوار تعبیه شده است می تواند از لوله های فولادی ضد زنگ برای ارتباط خروجی رگولاتور با پشت لیزر استفاده کند. مهر و موم فلز به فلز، باعث می شود همه چیز محکم باشد. نشت گازباعث می شود هوای محیط وارد جریان گاز شود.
  • شیلنگ های انعطاف پذیر را می توان به دریچه بررسی مجهز کرد. این دریچه ها چرخه پاکسازی را به حداقل می رسانند و می توانند از ورود هوای محیط جلوگیری کنند.

البته همیشه از دستورالعمل هایی که توسط شرکت سازنده ارائه می شود پیروی کنید تا بتوانید از بیشتر فشار ورودی به پشت لیزر استفاده نمایید. دریچه تسکین که از رزوناتور محافظت می کند باید قبل از لوله ای که درپشت لیزر قرار دارد نصب شود.

اگرچه گازی که برای رزوناتور به کار می رود درجه خلوص بالایی دارد اما برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند از فیلتر ۲ میکرونی استفاده شود تا اطمینان حاصل گردد که هیچ آلودگی وارد رزوناتور نخواهد شد.

فشار و جریان گاز:

روی ماشین برش لیزری CO2 اکسیژن و نیتروژن قرارمی گیرد. برخی از اوقات، هوا نیز برای این فرایند مورد استفاده قرار می گیرد اما هزینه استفاده از فیلتر و از بین بردن رطوبت اغلب تولید کنندگان فلزات را تشویق می کند از گاز نیتروژن استفاده کنند زیرا گزینه جذابی است. درجه خلوص گاز می تواند تفاوت زیادی در کیفیت برش ایجاد کند. به همین خاطر بیشتر تولید کنندگان لیزر توصیه می کنند از درجه ۴٫۵ یا بهتر استفاده شود. فشار برش با اکسیژن ممکن است از محدوده ۱۰۰ تا ۴۰۰ پوند در هر اینچ مربع متغیر باشد . مصرف آن نیز از ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ فوت مکعب استاندارد در ساعت (SCFH) خواهد بودو فشار برش با گاز نیتروژن نیز معمولا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ (PSI) است. نیاز به جریان بالای گاز کمکی در لیزر باعث شده است رگولاتورهای بهتری ایجاد شود. رگولاتورهایی با جریان بالا که می توانند بر روی سیلندر های پرفشار ، سیلندرهای مایع یا تانک توده ای استفاده شوند از اولویت بیشتری برخوردارند . یکی از فاکتورهای محدود کننده ای که در این مورد وجود دارد این است که علی رغم ۱۲ تا ۱۸ سیلندر پر فشار موجود که بر روی یک دستگاه قرار گرفته اند و هر کدام از سیلندرها دارای گاز ۲۰۰ تا ۳۰۰ فوت مربع است اما جریان گاز از طریق دریچه و شیلنگ انعطاف پذیر محدود است.

استفاده آسان از گاز:

از آنجایی که الزامات فشار بالا برای گاز کمکی در فرآیند دستگاه برش لیزری وجود دارد سیلندرهای مایع برای استفاده مستمر تجاری از این گازها رایج خواهد بود. یک سیلندر مایع از اکسیژن یا نیتروژن برای کاربرد مستمر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰(PSI) خواهد بود. بیشتر شرکت ها سیلندرهای مایع به سبک لیزر ایجاد کرده اند که می تواند جریان گازی با ۵۰۰ PSI و ۱۰۰۰SCFH از گاز را تحویل دهند. زمانی که الزامات جریان گاز ظرفیت بیشتری طلب می کند، یکی از مراحل بعدی کار استفاده از سیلندر مایع است. با فرستادن مایع به داخل بخارساز مستقل، تولید کننده می تواند حجم گاز مورد نیاز را ایجاد کند.. هنگامی که برنامه دیکته می شود، تانک توده ای برای گاز کمکی ممکن است مورد نیاز باشد. ظرفیت تانک توده ای را می توان برای جریان مورد نیاز سیستم تغییر داد. یک فیلتر ۴۰ میکرونی برای از بین بردن آلودگی های موجود توصیه می شود.

تعمیرات دستگاه لیزر

برش لیزری فلزات

برش لیزری غیر فلزات

تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
خواص مواد غذایی